Bezrobocie w Polsce gwałtownie rośnie. Jak znaleźć pracę?

„To moja ostatnia pensja, kolejnej nie będzie”, „O odprawie mogę zapomnieć”, „Firma straciła wszystkie zlecenia na kolejne miesiące, więc nie możemy zagwarantować ci pracy w najbliższym czasie – tak powiedział mi szef”. Coraz częściej słyszymy takie wypowiedzi od Polaków. Tuż obok nieustająco rosnącej liczby zachorowań, zagrożenie dla gospodarki to drugi najpoważniejszy skutek pandemii koronawirusa.

Polacy na skutek pandemii koronawirusa z dnia na dzień tracą pracę

Ograniczenia w życiu gospodarczo-społecznym, których wprowadzenie było niestety konieczne, wymusiły negatywne zmiany w wielu polskich przedsiębiorstwach. Właściciele firm mówią, że nadeszły bardzo niepewne czasy, nie wiadomo, co będzie za chwilę, dlatego wolą już teraz szukać oszczędności redukując m.in. liczbę etatów. Statystyki tego jeszcze nie pokazują, ale już teraz gołym okiem można dostrzec, że bezrobocie w Polsce gwałtownie wzrośnie.  

Centrum Analiz Ekonomicznych wskazuje, że ponad 780 tys.  Polaków poniesie konsekwencje gospodarcze pandemii. To samo Centrum podaje również informacje o tym, że najdotkliwiej odczują negatywne zmiany w gospodarce mieszkańcy dużych miast.

Kolejne tygodnie przestoju w gospodarce mogą spowodować drastyczne skutki

Ludzie już teraz raczej ograniczają wydatki do tych absolutnie niezbędnych. Jeśli czekają nas kolejne tygodnie przestoju w gospodarce, wydatki w gospodarstwach domowych zostaną uszczuplone jeszcze bardziej, a to odbije się na wielkości sprzedaży.

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, dostrzegamy zależność właściwie każdej branży od siebie nawzajem. Początkowo, kryzysem została objęta branża turystyczna: hotele, restauracje, transport lotniczy. Jednak z upływem czasu dostrzegamy spadki w branżach, które wydawać by się mogło, nie są pozornie uzależnione od skutków epidemii. Sklepy e-commerce oferujące produkty rozrywkowe (książki, filmy, gry), branża modowa czy meblarska, producenci zatrudniający wielu pracowników na swoich halach.

 

Co zrobić w sytuacji nagłej utraty pracy?

Wielu pracodawców nie chce zwalniać swoich pracowników, więc jeśli tylko ich firmom nie grozi bankructwo, proponują swojemu personelowi wiele wyjść: urlop (niestety często bezpłatny), przeczekanie i powrót do pracy np. za 2 miesiące, zmianę umowy na umowy zlecenie lub umowy o 1/8 etatu.

Daje to pracownikowi jako takie poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wiedzą, że mogą wrócić do pracy za jakiś czas lub dostać chociażby minimalne wynagrodzenie.

Jednak jak załatać dziurę w domowym budżecie? Przecież okres 2 miesięcy to bardzo dużo! Zwłaszcza, jeśli na naszym koncie oszczędnościowym znajdujemy pustki.  

W sytuacji kiedy zostaliśmy zwolnieni i raczej nie widzimy szans na powrót do swojego miejsca pracy warto od razu zarejestrować się w Urzędzie Pracy i skorzystać z systemu zasiłkowego dla bezrobotnych. Wysokość zasiłku zależna jest od stażu pracy. Najwyższy zasiłek 1033, 68 zł brutto otrzymują ci, którzy przepracowali więcej niż 20 lat. Niestety większość młodych ludzi nie ma co liczyć na taką wypłatę.

My proponujemy opcje krótko i dłuższo terminowe, dzięki którym staniesz na nogi!

Wyjazd na około 3 miesiące do pracy sezonowej za granicę (z możliwością przedłużenia). Praca sezonowa to możliwość załatania tej chwilowej – miejmy nadzieję – dziury w budżecie. W dobie kryzysu możliwość zarobienia nawet 7500 zł miesięcznie to naprawdę dobra alternatywa. Zwłaszcza, że taka praca jest o wiele bezpieczniejsza niż np. praca w sklepie.

Zobacz oferty pracy sezonowej:

Zbiór szparagów:

https://www.euro-kontrakt.eu/pl/oferty-pracy/oferta-dla-zbior-szparagow-w-niemczech/

Lub sortowanie szparagów:

https://www.euro-kontrakt.eu/pl/oferty-pracy/oferta-przy-sortowanie-szparagow-w-niemczech/

Sposób na bezpieczną pracę sezonową za granicą w dobie pandemii koronawirusa

maseczka ochronna w pracy

Praca sezonowa za granicą to sposób na podreperowanie domowego budżetu. Oczywiście każdy z nas ma obawy przed wyjściem z domu, jednak w sytuacji, kiedy nie możemy pozwolić sobie na przestój, jest to jedna z bezpieczniejszych prac stacjonarnych w dobie pandemii koronawirusa. Dlaczego? Pracownicy najczęściej pracują w dużej odległości od siebie, na otwartym terenie. Nie mają styczności z dziesiątkami innych osób jak np. pracownicy sklepowi.

Np. w Niemczech pracownicy sezonowi są dodatkowo chronieni przez prawo, ponieważ to pracodawca musi udowodnić, że zapewnił im odpowiednie warunki higieniczne w miejscu pobytu i środki ostrożności, służące ograniczeniu kontaktów.

Praca sezonowa pozwala także na to, by w krótkim czasie zarobić wysokie wynagrodzenie, i przeczekać burzliwy okres w kraju.

O tym, że tego typu rozwiązanie jest coraz bardziej popularne, świadczy coraz mniejsza liczba wolnych miejsc. Dlatego, lepiej nie zwlekać z decyzją.

Jeżeli jesteś zainteresowany lub masz pytania dotyczące pracy sezonowej za granicą zadzwoń do nas: 535 429 719 lub 883 984 509. O wszystkim Ci opowiemy 😊!

    Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).