18.03.2020
Koronawirus – Jak bezpiecznie pracować w dobie epidemii?
By móc bezpiecznie pracować w dobie epidemii koronawirusa należy przestrzegać zasad, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka zachorowania. Szczególnie ważne jest częste mycie rąk, unikanie rozmów z innymi w bliskiej odległości od siebie i dezynfekcja przedmiotów, które szczególnie lubi koronawirus. O tym, o jakie przedmioty chodzi i o tym, jak zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem, przeczytasz w poniższym artykule.
Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem?
Zachowaj odpowiednią odległość od innych przebywających niedaleko osób
Aby zarazić się koronawirusem, nie trzeba mieć kontaktu ze śliną lub krwią osoby chorej. Wystarczy, że będziesz blisko osoby, która kaszlnie albo kichnie, a wirus prawdopodobnie od razu przedostanie się do twoich płuc. Dlatego staraj się zachować przynajmniej 1 – 1,5 metra odległości od innych, a zwłaszcza kichających, kaszlących lub tych, którzy mają gorączkę.
Zawsze miej przy sobie chusteczki i zasłaniaj nimi nos, gdy kichasz oraz usta, gdy kaszlesz. Nie dziel się jedzeniem, szczególnie tym, które bierze się rękoma ze wspólnej paczki.
UWAGA!
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2.
Myj często ręce
Kiedy myjesz ręce, używaj mydła i ciepłej wody. Jednak, jeśli w pracy nie masz możliwości częstego mycia rąk, bo np. pracujesz przy zbiorach owoców lub na budowie, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Mycie rąk zabija wirusa, jeśli znajduje się na rękach.
Ręce należy myć przez 15-30 sekund. W tym czasie możemy np. recytować alfabet. Koniecznie należy myć ręce w ciepłej wodzie z wykorzystaniem mydła. Mydło należy rozprowadzić na wierzchu i na spodzie dłoni. W trakcie mycia rąk nie zapominamy o przestrzeniach między palcami i nadgarstkach oraz o tym, że zarazki najczęściej gromadzą się na kciukach i pod paznokciami.
Dr Albert Vilella, bioinformatyk z Cambridge Epigenetix na swoim Twitterze zamieścił grafikę, na której dokładnie zaznaczone są obszary dłoni nagminnie pomijane w trakcie mycia rąk. Zarazki najczęściej gromadzą się na kciukach i pod paznokciami.
Źródło: https://twitter.com/albertvilella
Nie dotykaj oczu, ust i nosa
Na dłoniach jest wiele zarazków, ponieważ często dotykamy nimi różnych powierzchni, na których prawdopodobnie znajdują się czynniki chorobotwórcze. Jeśli dotkniemy nieumytymi dłońmi okolic błon śluzowych, ułatwiamy patogenom wniknięcie do organizmu.
Korzystaj rozważnie z ogólnodostępnej toalety wszystkim pracownikom
W ogólnodostępnej toalecie męskiej czy damskiej należy zachować wszelkie względy bezpieczeństwa, czyli:
1. Nie dotykaj deski klozetowej ani niczego co znajduje się obok niej.
2. Nie stawiaj żadnych osobistych przedmiotów na podłodze.
3. Nie obkładaj deski klozetowej papierem toaletowym, ponieważ na tym papierze toaletowym osiada wiele drobnoustrojów.
4. Najlepiej skorzystaj z własnych chusteczek higienicznych.
5. Spuszczając wodę owiń palec chusteczką (nie papierem toaletowym znajdującym się w toalecie).
6. Opuść toaletę jak najszybciej po spuszczeniu wody, bo właśnie wtedy na zewnątrz wydostaje się najwięcej drobnoustrojów.
7. Jak najszybciej umyj ręce i zdezynfekuj je żelem antybakteryjnym o stężeniu alkoholowym wyższym niż 60%.
8. Ręce osusz własnymi chusteczkami higienicznymi.
Na tych przedmiotach często przenosimy koronawirusa
Gotówka
Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o zaprzestanie płacenia gotówką. Na banknotach i na bilonie przenoszony jest koronawirus, który na ich powierzchni może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Już przed epidemią społeczności chętniej wybierały płatność kartą, a teraz tym bardziej można zacząć podejrzewać że koronawirus zabije gotówkę.
Telefon komórkowy
Naukowcy wskazują, że największym siedliskiem drobnoustrojów jest telefon komórkowy. Dlatego koniecznie przecieraj go wraz z etui i szkłem hartowanym co najmniej 2, 3 razy dziennie. W ten sposób pozbędziesz się niebezpiecznych bakterii.
Karty kredytowe i karty płatnicze
Karta kredytowa, płatnicza czy nawet karta magnetyczna, której używamy w pracy to drugi przedmiot, zaraz po telefonie gromadzący najwięcej drobnoustrojów.
Klucze
Po klucze nie sięgasz zapewne aż tak często jak po karty kredytowe czy telefon komórkowy, ale wrzucasz je do torebki czy na siedzenie samochodu nie zastanawiając się, jak wiele drobnoustrojów może się tam znajdować.
Kierownica
Kierownica to kolejny przedmiot, na którym gromadzi się wiele drobnoustrojów. Dlatego, miej przy sobie środek dezynfekujący i wyczyść nim kierownicę.
Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne
Okulary przeciwsłoneczne oraz korekcyjne w ciągu dnia ściągasz je i zakładasz wiele razy.
Zegarek
Przecież zakładasz go raz dziennie i potem ściągasz dopiero wieczorem. A mimo wszystko jest to kolejny przedmiot, który kocha koronawirus. Dlaczego? Często nieświadomie dotykasz go palcami lub przesuwasz go na ręku. Z tego względu zegarek również należy czyścić. To samo dotyczy bransoletek oraz gadżetów elektronicznych noszonych na rękach.
Biżuteria
Dotyczy to zwłaszcza pierścionków. W trakcie mycia rąk nie czyścisz ich dokładnie. Nie zapominaj także o kolczykach oraz łańcuszkach. Do czyszczenia biżuterii warto często stosować chusteczki do czyszczenia okularów korekcyjnych czy przeciwsłonecznych.
Wszystkie wyżej wymienione przedmioty należy dezynfekować 3 razy dziennie, jeśli nie więcej. Dezynfekuj na pewno przed pójściem do pracy, w trakcie pracy i po powrocie z pracy do domu.
WAŻNE!
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni kontaktowałeś się bezpośrednio z osobą zarażoną koronawirusem i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:
• bezzwłocznie powiadom swojego pracodawcę,
• skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną
lub
• zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą.
Planujesz wyjechać do pracy sezonowej w Niemczech?
Jeśli w najbliższym czasie planujesz rozpoczęcie pracy sezonowej w Niemczech, koniecznie kliknij tutaj i zapoznaj się z informacjami, które musisz poznać przed wyjazdem do pracy do Niemiec.