Od dzisiaj zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski – Covid dzieli nas coraz bardziej.

Wydawało się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, że możemy powoli zacząć mówić o tym, że sytuacja epidemiczna jest opanowana. Tymczasem, okazuje się, że wirus znowu zaskakuje - na terytorium Wielkiej Brytanii wykryto nowy, bardziej zakaźny wariant wirusa SARS-CoV-2. W związku z tym już w nocy z poniedziałku na wtorek Rząd wprowadził zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski.

Zakaz lotów dla wielu oznacza zrujnowane Święta Bożego Narodzenia.

Dla wielu Polaków oznacza to zrujnowane Święta Bożego Narodzenia  – spędzą je z dala od bliskich. Jednak nie wprowadzając tego zakazu ów wariant koronawirusa mógłby błyskawicznie rozprzestrzenić się również w Polsce.  

Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski – czy można było się na to przygotować?                                                                                                                                                    

Kiedy Brytyjski rząd poinformował o tym, że na wyspach zaobserwowano nowy szczep koronawirusa, a eksperci przyznali, że rozprzestrzenia się on szybciej od tego znanego do tej pory – rozpoczęły się spekulacje o zakazie lotów z Wielkiej Brytanii do Polski. Owe spekulacje szybko zamieniły się w rozporządzenie o zakazie lotów z Wielkiej Brytanii, które obowiązuje od nocy z 21/22 grudnia. Swoje granice dla podróżujących z Wielkiej Brytanii zamknęli również m.in.  Niemcy, Holandia i Włochy. 

Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski to nie jedyne działania, jakie podjęto.

Minister zdrowia ogłosił, że osoby, które w ostatnim czasie podróżowały z Wielkiej Brytanii do Polski, będą miały wykonywane testy na koronawirusa.

Zakaz lotów – jak zwykle po ogłoszeniu nowych zasad jest sporo pytań, na które nie ma odpowiedzi.

Pytanie tylko, co znaczy „ostatni czas”? I czy to opcja dla chętnych? Osób, które przyleciały do Polski tuż przed tym, jak wprowadzono zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski, są tysiące. Kto zweryfikuje to, czy wszyscy podróżujący z Wysp do Polski w ostatnim czasie mieli wykonane testy na Koronawirusa? Jak wiemy z rozkładów lotów, tylko w ostatnią niedzielę, z Anglii wylądowało na polskich lotniskach ponad 50 samolotów. Tyle samo zaplanowano na poniedziałek. Jak zwykle – nowy zakaz, wiele pytań, za mało odpowiedzi. 

W wielu krajach jest już twardy lockdown – w Polsce ogłoszono jedynie zakaz lotów z Wielkiej Brytanii

Pomimo iż wiadomo już o istnieniu nowego wariantu wirusa, poza zakazem lotów z Wielkiej Brytanii, w Polsce nie wprowadzono dodatkowych restrykcji na okres Świąt Bożego Narodzenia. Nie wprowadzono także kwarantanny dla przylatujących z Wysp do Polski w ostatnich dniach, kiedy było to jeszcze możliwe. Znajdujemy się w opozycji do innych krajów Unii Europejskiej – w wielu krajach jest już twardy lockdown, ogłoszony na czas świąt Bożego Narodzenia 2020. Tutaj mowa np. o Austrii czy Słowacji. W Polsce zaostrzone restrykcje mają wejść w życie dopiero po Świętach. 

Ci, którzy przylecieli do Polski z UK do 21.12 powinni szybko szukać alternatywnej drogi powrotu  

Wielu Polaków zaplanowało powrót na Święta do Polski jeszcze przed 21.12. I tym pewnie udało się wjechać do kraju. Jednak właśnie oni powinni naprędce szukać alternatywnej drogi powrotu. Oczywiście, zawieszenie dotyczy tylko lotów z Wielkiej Brytanii, a nie do, mimo to nie powinniśmy spodziewać się, że którykolwiek przewoźnik będzie realizował loty w jedną stronę. Trzeba więc założyć, że także połączenia „powrotne” zostaną anulowane do 6 stycznia – do tego dnia obowiązuje zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski. 

    Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).