Outsourcing pracowników – czym jest i dlaczego może Ci się opłacać?

W dzisiejszych czasach wiele firm decyduje się na to, by korzystać z usługi outsourcingu pracowników. Decyzja o tym, by zrezygnować z zatrudniania pracowników wewnętrznie w firmie może być bardzo korzystna, dlatego popularność tego rozwiązania nie może zaskakiwać. Czym właściwie jest outsourcing pracowników i dlaczego może Ci się opłacać? Postaramy się wyjaśnić.

Pojęcie outsourcingu pracowników pojawiło się w naszym kraju stosunkowo niedawno. To mechanizm, który przejęliśmy z krajów zachodu, a który pozwala na to, by usprawnić procesy rekrutacyjne w firmie i zrzucić z siebie sporą część obowiązków kadrowych. Dzięki temu możemy skupić się na innych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy wyjaśnić, jak działa outsourcing pracowników i w jakich przedsiębiorstwach może przynosić on realne korzyści.

Outsourcing pracowników – co to takiego?

Tak jak wspominaliśmy, outsourcing pracowników to pojęcie i zarazem proces, który przywędrował do nas z zachodu. Tłumacząc termin bezpośrednio z angielskiego, outsourcing to skrót od “outside – resourcing” – co oznacza zewnętrzne źródło. I w istocie jest to pozyskiwanie pracowników z firm zewnętrznych. Najczęsciej tym źródłem jest agencja pracy, która formalnie zatrudnia pracowników, wykorzystywanych przez nasze przedsiębiorstwo.

Trzeba też zrozumieć, że na outsourcing pracowników (zwany również zamiennie leasingiem) można patrzeć z dwóch perspektyw. Z punktu widzenia kodeksu pracy (art. 231) mowa tutaj o przekazaniu pracowników pomiędzy nowym, a dotychczasowym właścicielem danego przedsiębiorstwa. Nas jednak interesować będzie drugi aspekt – biznesowy. W tym przypadku mówimy o przekazaniu funkcji kadrowych do firmy zewnętrznej, którą najczęściej jest agencja pracy tymczasowej. W tym wypadku, agencja bierze na siebie takie funkcje jak rekrutowanie pracowników i podpisywanie z nimi umów, wypłacanie wynagrodzeń, funkcje socjalne (urlopy czy badania okresowe) a także kwestie związane ze szkoleniami. Ważne jest, że w rozumieniu prawnym, agencja pracy tymczasowej wynajmuje przedsiębiorstwu nie pracownika, a jego pracę. 

Korzyści z outsourcingu pracowników dla przedsiębiorstw

Outsourcing pracowników niesie szereg korzyści dla potencjalnego pracodawcy – z tego też powodu przedsiębiorstwa – zwłaszcza te większe – decydują się na taką formę zatrudniania nowych osób. Dlaczego leasing pracowników jest opłacalny? Spojrzeć na to można przypadkiem z kilku perspektyw.

Najważniejsza zdecydowanie jest ta finansowa. Outsourcing pracowników często okazuje się bardziej opłacalny niż prowadzenie spraw kadrowych na własną rękę. Zwłaszcza na etapie rekrutacji. W zdecydowanej większości przypadków, agencje oferujące leasing pracowników tak naprawę posiadają już bazy kandydatów – pozwala to ograniczyć koszty rekrutacji, a także przyspieszyć ją w czasie. W firmach produkcyjnych często bywa tak, że pracownicy z agencji są dostarczani w zasadzie z dnia na dzień – w zależności od potrzeb. Jaki z tego wniosek? Leasing pracowników to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też czasu. I to zarówno jeśli mówimy o czasie poświęconym na rekrutację pracowników, jak i okresie pomiędzy zgłoszeniem zapotrzebowania na nowe osoby, a rozpoczęciem przez nich pracy w naszej firmie.

Tak jak wspominaliśmy – agencja pracy tymczasowej, która oferuje leasing pracowników zajmuje się nie tylko rekrutacją. Bierze na siebie najczęściej również kwestie związane z opłacaniem składek, planowaniem urlopów, a także rozstrzyganiem sporów pracowniczych. Dzięki zainwestowaniu w outsourcing pracowników mamy też pewność, że realizująca go agencja obstawi nam wszystkie zmiany, dbając o to, by zorganizować zastępstwo dla wypadających z różnych powodów pracowników. To z pewnością ułatwia kwestie planowania pracy – zwłaszcza w firmach zatrudniających dużą liczbę zatrudnionych, na przykład na produkcji, w logistyce czy dużych korporacjach.

Leasing pracowników – jakie niesie zagrożenia?

Podstawowym problemem, jaki może nieść za sobą leasing pracowników jest fakt, że taki pracownik zazwyczaj nie czuje się tak mocno związany z miejscem pracy, jak w przypadku umów bezpośrednio z firmą. Taki pracownik często nie jest też stabilny – jest dużo większa szansa, że z dnia na dzień zrezygnuje, a nasz wkład w jego rozwój w zasadzie przepadnie. Dlatego korzystanie z outsourcingu pracowniczego sprawdza się głównie w firmach, w których praca nie wymaga gruntownego i czasochłonnego przyuczenia do pracy.

Outsourcing pracowniczy generalnie sprawdza się lepiej w dużych firmach. Tam, gdzie jest możliwe poznanie rekrutowanego pracownika, a następnie włożenie więcej siły w jego indywidualny rozwój, poleganie na zatrudnieniu zewnętrznym, może być błędem. Co innego w większych zakładach pracy, gdzie zatrudnienia odbywają się masowo. Jeśli pracodawca i tak nie jest w stanie utrzymywać stałego kontaktu z pracownikiem (z powodu dużej liczby pracowników), leasing to naprawdę korzystne rozwiązanie. Możemy w ten sposób zapewnić sobie pracowników, którzy posiadają idealne na nasze warunki doświadczenie, wykształcenie, a także są gotowi do pracy w zasadzie od zaraz. Tak naprawdę pozwala to również na ograniczenie kosztów oraz ilości włożonego w rekrutacje i zarządzanie kadrą czasu. Dlatego warto rozważyć to jako opcję, a następnie znaleźć agencję, która pomoże nam wcielić tę opcję w życie.

    Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).