9.09.2020
Regiony w Niemczech, w których zarabia się najlepiej.
Minęło kilka dekad od zjednoczenia Niemiec, a mimo to podział na Niemcy Wschodnie i Zachodnie jest nadal widoczny. Różnice te są widoczne m.in. w zarobkach - sięgają one nawet 20 tys. euro rocznie. Co zaskakuje najbardziej - w stolicy wcale nie zarabia się najlepiej.
Od 2011 r. wynagrodzenie pracowników w Niemczech wzrosło o 14,5 %
3209 euro – to tyle wynosiło średnie wynagrodzenie pracownika w Niemczech pod koniec 2019 r. i było wyższe w stosunku do stawki z 2016 r. o 76 euro miesięcznie. Forbes wskazuje, że na przestrzeni 9 lat wynagrodzenie pracowników w Niemczech wzrosło aż o 407 euro – co daje 14,5% – a ceny konsumpcyjne wzrosły jedynie o 7,1 %.
Im bardziej na Wschód Niemiec, tym mniej się zarabia
Co region, inna stawka wynagrodzenia. I tak w grudniu 2017 r. – zgodnie z danymi Federalnej Agencji Pracy, które przeanalizowała partia Die Linke (Lewica) – zatrudnieni na pełen etat w saksońskim Goerlitz zarabiają 2183 euro. Zaś pracownik Ingolstadt zarabia ponad 2 razy tyle – stawka w tym bawarskim mieście jest najwyższa w kraju i wynosi 4635 euro. I tu okazuje się – jak pisaliśmy na początku artykułu – że w stolicy wcale nie zarabia się bardzo dobrze. Zarobki mieszkańca Berlina plasują się na poziomie 3126 euro miesięcznie.
Zarobki w Niemczech są około trzykrotnie wyższe niż w Polsce
Wśród krajów związkowych pierwsze miejsce pod względem wysokości zarobków zajmuje Hamburg z 3619 euro, następnie Badenia-Wirtembergia z pensją na poziomie 3546 euro i Hesja z 3494 euro. O ponad tysiąc euro mniej zarabia się w kraju Meklemburgia-Pomorze Przednie (2391 euro, Turyngii (2459 euro) i Saksonii (2479).
Dla porównania przeciętne wynagrodzenie w Polsce, w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2017 roku wyniosło 4973,73 zł, czyli ok. 1184 euro.
Tabela przedstawia roczne średnie wynagrodzenia pracowników w Niemczech w poszczególnych krajach związkowych:
Źródło: forbes.de
Różnica w zarobkach na Wschodzie i na Zachodzie wynosi średnio 15 tys. euro rocznie
Podczas gdy fachowiec mieszkający na zachodzie kraju zarabia średnio 57.500 euro rocznie, osoba sprawująca tę samą funkcję na wschodzie może liczyć na 42.385 euro. Różnica to prawie 15 tys. euro. Nie dziwi więc fakt, że w rankingu zarobkowym landy wschodnie zajmują ostatnie miejsca. Na szarym końcu zestawienia uplasował się kraj związkowy Saksonia-Anhalt, gdzie fachowiec otrzyma 41.800 euro wypłaty rocznie. Najlepiej wiedzie się zaś pracownikom w Hesji, Bawarii i Badeni-Wirtembergii, gdzie roczna pensja wynosi około 60 tys. euro.
Dlaczego różnice w zarobkach są takie duże?
Na wysokość zarobków w poszczególnych regionach wpływają:
- kwalifikacje pracowników,
- oraz to czy w danej lokalizacji znajdują się w ogóle zakłady z dobrze płatnymi stanowiskami. W dalszym ciągu centrale wielkich koncernów stronią od wschodu.
Portal Deutsche Welle wskazuje, że poziom zarobków nie mówi nic o sile nabywczej, która zależy m.in. od kosztów utrzymania (czynszu, cen żywności itp.). To właśnie wysokość tych stawek jest w każdym regionie inna.
Marne pocieszenie zapewniają niższe koszty utrzymania na wschodzie Niemiec oraz szybciej rosnące płace. Przewaga zachodu nad wschodem pozostaje nadal ogromna.
Przeczytaj również artykuł, z którego dowiesz się, na których stanowiskach pracownik fizyczny w Niemczech, zarabia najwięcej:
https://www.euro-kontrakt.eu/pl/w-niemczech-pracownik-fizyczny-na-tych-stanowiskach-zarabia-najlepiej/