Rekrutacja pracowników z zagranicy: jakie pułapki czekają na pracodawcę?

Zatrudniłeś pracownika z zagranicy, który miał upłynnić funkcjonowanie firmy,  a okazało się, że to niewykwalifikowana osoba, która po tygodniu zrezygnowała z pracy? Tobie brakuje pracownika w zespole, a wykonywane prace się przez to opóźniają? Zatrudnienie odpowiedzialnego pracownika z odpowiednimi kwalifikacjami to spore wyzwanie, które szybko może zamienić się w koszmar. A ten koszmar jest niestety naturalną konsekwencją przeoczeń w trakcie procesu rekrutacji. W tym artykule przeczytasz o trudnościach, jakie czekają pracodawcę w procesie rekrutacji  i o tym co zrobić, żeby zatrudnienie nowego pracownika było znacznie łatwiejsze. 

Bariera językowa między tobą a pracownikiem z zagranicy

Jeśli poszukujesz do pracy pracownika z zagranicy, od którego nie wymagasz biegłości dwujęzycznej, najprawdopodobniej zgłosi się wielu kandydatów, którzy nie znają obcego języka wcale.

Będziesz zatem zmuszony ponieść koszty tłumacza: zwłaszcza w sytuacji, gdy dojdzie do rozmowy kwalifikacyjnej oraz przy podpisywaniu dokumentów.

Nie wolałbyś tego obowiązku przekazać komuś innemu?

Transport pracowników z zagranicy

Zatrudnianemu pracownikowi z zagranicy powinieneś zapewnić transport na miejsce pracy. Niestety, transport pracowników wymaga nie tylko dodatkowych nakładów finansowych i czasowych, ale także sporej logistyki.

Zrobienie researchu w Internecie w poszukiwaniu przewoźnika, który zabierze nowego pracownika z miejsca zamieszkania, następnie wykonanie wielu telefonów w celu potwierdzenia transportu. No i potem kontakt z kierowcą, który ma za zadanie dostarczyć pracownika do twojej firmy. Musisz zakładać, że po drodze mogą wystąpić nieprzewidziane komplikacje, które mogą spowodować spore opóźnienie w dostarczeniu pracownika z zagranicy.

Jeśli nie chcesz mieć tego wszystkiego na swojej głowie, rozważ współpracę z agencją pośrednictwa pracy. Ta w zakresie świadczonych usług, na pewno ma w swojej ofercie transport pracownika na miejsce pracy.

Brak czasu na rzetelną rekrutację

Cierpisz na nadmiar obowiązków, a przeprowadzenie rekrutacji to kolejny obowiązek, który musisz dorzucić do całej reszty?

Uważaj, by nie wpaść w pułapkę „szybkiej rekrutacji”: robionej z doskoku, na dodatek w ostatniej chwili i w pośpiechu. W takiej sytuacji, prawdopodobieństwo, że pracownik nie spełni twoich oczekiwań przy dłuższej współpracy jest dość wysokie.

Pracownik, który miał być idealny, a wcale taki nie jest.

Za tobą długi proces rekrutacji, który wreszcie zakończył się sukcesem – zatrudniłeś pracownika z zagranicy. Wydaje ci się, że jest idealny, że takiego właśnie szukałeś. Szybko jednak okazuje się, że to pomyłka. Pracownik nie wywiązuje się z obowiązków należycie, ponieważ brakuje mu doświadczenia, które tak barwnie opisywał podczas rozmowy rekrutacyjnej. A ciebie znowu czeka proces rekrutacji.

W takiej sytuacji warto korzystać z usług agencji pośrednictwa pracy: która posiada wiele osób odpowiednich na dane stanowisko i szybko uzupełni kadrowe luki w twojej firmie.

Co daje współpraca z agencją pośrednictwa pracy?

  • Agencja pośrednictwa pracy szczegółowo weryfikuje umiejętności i kwalifikacje kandydatów.
  • W razie potrzeby, szybko innego znajduje pracownika z zagranicy o określonych kompetencjach tak, by twoja firma nie ponosiła strat.
  • Agencja pośrednictwa pracy niweluje koszt zatrudnienia nowego pracownika, o czym możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule: ile kosztuje pracodawcę w Niemczech jego pracownik.
  • I co najważniejsze – cała odpowiedzialność za wykonanie zlecenia spoczywa po stronie agencji pośrednictwa pracy.

 

Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy ci odpowiednią dawkę wiedzy, dzięki której w przyszłości proces rekrutacji będzie łatwiejszy.

    Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).