Współpraca z agencją pracy – jakie daje korzyści?

Popularność agencji pracy w naszym kraju ciągle jest wysoka. Bez względu na to czy mówimy o agencjach zatrudniających pracowników do pracy w Polsce, czy zagranicą, firmy te nie kojarzą się już tylko z pozyskiwaniem pracowników do najprostszych zajęć, ale też rekrutowaniem specjalistów. Jakie korzyści przynosi współpraca z agencją? Podpowiadamy.

Warto podkreślić, że korzyści ze współpracy z agencją pośrednictwa pracy odnoszą zarówno osoby poszukujące pracy, jak i firmy, które chcą zatrudnić nowych pracowników. To całkiem sensowne, ponieważ proces rekrutacyjny potrafi pochłonąć mnóstwo czasu tak jednej, jak i drugiej stronie. Coraz częściej ludzie decydują się zatem na powierzenie tego zadania specjalistom. Jak wynika z raportu Polskiego Forum HR za rok 2019, w Polsce działało wtedy ponad 8700 agencji pośrednictwa pracy, a z ich pomocy skorzystało około 1,1 mln Polaków. Co ciekawe, najwięcej ofert pracy z agencji można było odnaleźć w branżach logistycznej (ponad 17%), ITC (14,1%) oraz na produkcji (14%). 

Pozyskiwanie pracowników z agencją pracy tymczasowej

Wiele firm korzystających z agencji zatrudnienia, ceni sobie przede wszystkim wspomnianą wyżej oszczędność czasu. Rekrutacja prowadzona wewnętrznie, bez względu na to, ile stanowisk chcemy obsadzić, zawsze wymaga zaangażowania przynajmniej jednego pracownika (a często więcej). Samo przeanalizowanie napływających do firmy CV jest czasochłonne, zwłaszcza jeśli chcemy zrobić to rzetelnie. Następnie trzeba przynajmniej część z kandydatów obdzwonić, zaprosić na rozmowy, a następnie te rozmowy przeprowadzić. Wszystko to kwestia wielu roboczogodzin, podczas których delegowani do tego zadania pracownicy firmy nie mogą wykonywać swoich standardowych obowiązków. 

Kolejna kwestia to profesjonalizacja kadry. Agencje pośrednictwa pracy mają zazwyczaj dostęp do dużej liczby potencjalnych pracowników. Dlatego też dużo łatwiej im znaleźć osobę, która spełnia określone warunki i w może w wartościowy sposób zwiększyć potencjał kadrowy w firmie. W przypadku rekrutacji przeprowadzanych wewnętrznie, liczba osób, z których możemy wybierać jest mniejsza, co sprawia, że również mocnych kandydatów jest mniej. Stąd dużo częściej osoby decydujące o tym, kogo zatrudnić, muszą opierać się na instynkcie. A ten bywa zawodny.

Tym co jednak najmocniej działa zwykle na przedsiębiorców są koszty. A te znowu stawiają agencje wyżej niż wewnętrzne rekrutacje. Koszty współpracy z agencją pośrednictwa pracy zawsze będą niewspółmiernie niższe niż utrzymywanie wewnętrznego działu HR. Pośrednim rozwiązaniem jest delegowanie zadań rekrutacyjnych pracownikom, którzy odpowiedzialni są za inne zadania w firmie. A to, jak wiadomo, często kończy się zaniedbaniem podstawowych zadań. Poza tym, mówiąc o kosztach, nie sposób zapomnieć o kosztach utrzymania pracownika – w dobrej agencji pośrednictwa pracy to po jej stronie pozostaje kwestia ubezpieczeń socjalnych, kosztów okołopłacowych czy urlopowych. 

Czy warto szukać pracy za pośrednictwem agencji?

O ile firmy chętnie współpracują z agencjami pośrednictwa zatrudnienia, to pracownicy często wolą polegać w kwestii zatrudnienia na sobie. Wokół agencji zatrudnienia narosło sporo nieprzychylnych mitów, które sprawiają, że kandydaci niekoniecznie chętnie rejestrują się w takich agencjach. Choć jak wskazuje cytowany na początku tego wpisu raport, zmienia się to in plus na przestrzeni lat. I ciężko się temu dziwić, bo proces poszukiwania pracy za pośrednictwem agencji niesie za sobą wiele korzyści.

Przede wszystkim, agencji pracy zależy na tym, aby jak najszybciej przyprowadzać swoim klientom wartościowych pracowników. Jeśli więc nasze CV odpowiada któremuś z nich – możemy być pewni, że pracę znajdziemy stosunkowo szybko. Rekrutacje wewnętrzne bywają rozciągnięte w czasie, a wysyłając CV przez któryś z portali ogłoszeniowych nie wiemy, kiedy i czy w ogóle nasza aplikacja będzie otwarta. W przypadku agencji, nasze CV zazwyczaj pozostaje w obiegu w zależności od potrzeb jej klientów.

Agencja pośrednictwa pracy może być też bardzo pomocna, jeśli szukamy pracy za granicą. Ludzie, którzy zamierzają rozpocząć pracę na saksach, często mają problem ze zorganizowaniem sobie bezpiecznego startu. Współpracując z agencją, kandydat do pracy za granicą może liczyć przede wszystkim na to, że trafi do sprawdzonego pracodawcy (agencje muszą dbać o to, by nawiązywać współpracę z wartościowymi firmami). Jednocześnie, agencje często pomagają w rozpoczęciu pracy – patrząc chociażby z punktu widzenia zorganizowania sobie transportu czy zakwaterowania. Można więc powiedzieć, że zatrudnienie za granicą przez agencję, to nie tylko wygoda, ale też bezpieczeństwo.

Dodatkowo, zatrudnienie przez agencję, daje nam dużo większą elastyczność. Przypomnijmy, że na umowie agencyjnej przysługuje nam standardowy urlop, ubezpieczenie zdrowotne i możliwość wzięcia L4. Jednocześnie mamy krótszy okres wypowiedzenia, co pozwoli nam na zmianę pracy szybciej. A wielu osobom zależy na możliwości szybkiej zmiany zatrudnienia. 

Jak więc widać, bez względu na to, czy poszukujemy pracownika czy pracodawcy – nawiązanie współpracy z agencją zatrudnienia może być korzystnym rozwiązaniem. Cieszy nas, że ludzie darzą firmy z naszej branży dużym zaufaniem i wierzymy, że ten proces będzie trwał dalej.

    Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).