Praca dla pomocy kuchennej w Niemczcech – co musisz wiedzieć

Wielokrotnie na naszym blogu poruszaliśmy tematykę pracy w kraju naszego zachodniego sąsiada. Wiemy, że mimo obecnych problemów Niemcy chętnie rekrutują pracowników z Polski w różnych branżach, a jedną z nich jest gastronomia - mowa o takich posadach jak kucharz czy pomoc kuchenna. Niemcy stanowią w tym zakresie naprawdę rozwinięty rynek. Zastanówmy się zatem, jakie są plusy takiej pracy w kraju Goethego i Bayernu Monachium.

Samych zalet pracy w Niemczech jest wiele – począwszy od atrakcyjnych stawek płacy minimalnej, przez bliskość do Polski aż po dużą sieć agencji pracy, które pomagają odnaleźć się w niemieckiej rzeczywistości. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, jakie są zalety pracy w Niemczech – a praca jako pomoc kuchenna jest tam jednym z najpopularniejszych wyborów na start. Co warto wiedzieć, aby zacząć taką karierę?

 

Pomoc kuchenna w Niemczech – praca dobra na start

 

Szukając pracy w Niemczech warto szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest nasza znajomość języka oraz niemieckich realiów. Jeśli planujemy zostać w tym kraju na stałe, nie obędzie się bowiem bez zdobycia adresu zameldowania czy rejestracji w niemieckim odpowiedniku naszego NFZ. Również język jest niezbędny, zwłaszcza w tych miejscach, w których mamy kontakt z klientem. Dlatego właśnie praca jako pomoc kuchenna w Niemczech wydaje się być sensownym pomysłem na początek – kontakt z językiem jest, ale mocno ograniczony, zarabiamy swoje pierwsze euro, a w międzyczasie możemy spokojnie i powoli urządzać się w kraju. Tym bardziej, że Niemcy na stanowisko pomocy kuchennej chętnie przyjmują osoby również bez znajomości języka.

 

Praca na kuchni w Niemczech – szansa na rozwój

 

Praca na kuchni w Niemczech ma jeszcze jedną niepowtarzalną zaletę – dla osoby ambitnej może być pierwszym krokiem na ścieżce poważniejszej kariery w gastronomii. Wsłuchując się w rozmowy z najlepszymi kucharzami, często można usłyszeć, że zaczynali właśnie od tego najniższego szczebelka. I to często za granicą. Dzięki temu możemy poznać realia pracy w gastronomii, nauczyć się nie tylko samego gotowania, ale i organizacji pracy restauracji czy stołówki, a w międzyczasie szlifować język.

 

Kucharz Niemcy – praca za dobrą płacę?

 

Jednym z pierwszych pytań, które zadają sobie ludzie, którzy chcą pracować na kuchni w Niemczech, zarówno jako pomoc kuchenna, jak i kucharz, są zarobki. Z artykułów branżowych można wywnioskować, że pomoc kuchenna w Niemczech to jedno z najsłabiej opłacanych stanowisk. Czy to oznacza, że nie warto w ogóle rozważać takiej pracy? Niekoniecznie. Tak jak pisaliśmy wyżej, praca na kuchni jest często wstępem do poważniejszych stanowisk w gastronomii, a jeśli chodzi o takie posady jak kucharz, Niemcy mają naprawdę sporo interesujących ofert.

 

Pomoc kuchenna Niemcy – czym są układy zbiorowe?

 

Ciekawostką, nie bez wpływu na zarobki w branży gastronomicznej w Niemczech, są układy zbiorowe (tzw. Tarifvertrag). Są to układy zawiązane pomiędzy pracodawcą, a związkami zawodowymi, których celem jest poprawa warunków pracy osób, które są objęte takimi umowami. Według różnych źródeł nawet około połowy pracowników gastronomii w Niemczech jest związanych takimi układami. Co to daje? Przede wszystkim korzystniejsze warunki finansowe, ponadto większą stabilność zatrudnienia oraz dostosowanie pensji do zmieniających się warunków rynkowych. Szukając pracy w Niemczech na stanowisku kucharza lub pomocy kuchennej, warto sprawdzić, czy miejsce pracy, które wybraliśmy jest objęte takimi układami. Jeśli tak – może to zadziałać wyłącznie na naszą korzyść.

 

Czy warto szukać pracy jako pomoc kuchenna w Niemczech?

 

Naszym zdaniem – jak najbardziej! To świetny pomysł na start kariery zawodowej u naszego zachodniego sąsiada, zwłaszcza dla osób, które nie znają języka w stopniu biegłym i nie czują się na tyle pewnie, by pracować z klientem. Ponadto, może to być idealna odskocznia do dalszej pracy na bardziej intratnych stanowiskach związanych z gastronomią. Rozpoczynając pracę warto mieć na uwadze, że nie będzie ona lekka (również fizycznie), a także wziąć pod uwagę mniej standardowe godziny pracy (zwłaszcza w restauracjach, które później się otwierają, ale i później kończą), ale szansa na rozwój, możliwość szybkiego wdrożenia oraz atrakcyjne z punktu widzenia Polaka zarobki sprawiają, że warto rozważyć wyjazd właśnie do takiej pracy.

    Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).